Vixen SD103SII Telescope OTA
Vixen SD103SII Telescope OTA
  • Apochromatic high-performance refractor with FPL53 ED glass
  • Reduces chromatic aberration to an absolute minimum
  • Guarantees enormously high contrast and excellent sharpness
  • You get a very colour-pure, sharp and neutral image
  • Very light and transportable, ideally suited for mobile applications
  • Fully-coated 103 mm SD lenses without spacer plates
  • No more unwanted spikes visible on the stars
  • High-quality standard "Made in Japan"
  • Dimensions: 115 x 810 mm
  • Weight: 5.5 kg with accessories
Manufacturer : Vixen
SKU : VX-X026086
Estimated delivery time : 2-3 months (valid for new orders)
Product description
The Vixen SD103SII Telescope OTA is a new 103 mm apochromatic refractor with high-performance Super-ED glass (= SD). The advantage of this SD refractor is its short length and low weight. The FPL53 glass reproduces an extremely clear and sharp image by an exceptionally high degree of elimination of residual chromatic aberrations. The SD glass is designed to bring all beams of violet, red, blue, yellow and green very precisely together on the same plane. The special lens material reduces chromatic aberration across all colours.The new Vixen SD103SII no longer uses spacer plates, which leads to a significantly better image quality, especially with bright stars. In photographic images, no spikes can be seen on the stars, which were otherwise produced by the spacer plates. In addition, you will be thrilled when you look at the moon or the brighter planets and observe the moon craters pin sharp as well as with extremely high contrast. Also look at the ring planet Saturn or the cloud bands on Jupiter. But of course, brighter deep sky objects such as the Orion Nebula or the Andromeda Galaxy can also be observed in impressive detail.In combination with the new optional SD Reducer HD Kit or SD Flattener HD, these refractors allow illumination with a 44 mm image circle for full format SLR cameras.
The older ED81SII, ED103S, ED115S refractors were originally developed for visual observers and photographers using APS-C cameras. However, the new SD series is also optimised for use with full-frame cameras through the use of new inner baffle rings. The large 60 mm eyepiece extension also allows heavy cameras to be attached without tilting. Furthermore, the included folding mirror allows comfortable observation even in unfavourable observation situations and additionally offers a T2 thread for connecting a DSLR camera. This allows you to observe in straight line or at a 90° angle. The carrying handle attached to the tube clamps ensures a secure grip when transporting the telescope.
FEATURES
  • Objective lens: D=103 mm, multi-coated
  • 2-lens SD apochromat without spacer plates
  • No more spikes on the stars
  • Focal length: 795 mm (f7.7)
  • Resolution and limiting magnitude: 1.13 arcseconds; 11.8
  • Light gathering power: approx. 217x more than the human eye
  • Dimensions and weight: 115 mm dia x 810 mm; 5.5 kg
  • Viewfinder telescope: 7x50 illuminated
  • Adapters and connections: 60 mm thread, 50.8 mm and 31.7 mm socket, thread for T-ring
  • Connection: 50.8 mm and 31.7 mm socket with flip mirror / folding mirror
  • Photography: primary focus and eyepiece projection
SCOPE OF DELIVERY
  • Refractor SD103SII Telescope (OTA)
  • Tube clamp with dovetail
  • Dew cap
  • Flip mirror / folding mirror
  • Carrying handle
  • Dovetail rail
  • 7x50 viewfinder
Angular resolution (arc seconds):1.13
Aperture ratio:7.7
Batteries included:No
Batteries required:No
Colour:white
Colour of coating:green
Compass:No
Dust protection caps:Dust protection caps for front lens and eyepiece holder
ED glass:Yes
Eyepiece Barrel Diameter (mm):50.8
Finderscope:7 x 50 mm
Focal length (mm):795
Material:Aluminium
Material OTA:Aluminium
Material front lens or corrector plate:Ohara Japan FPL-53 ED glass
Maximum recommended magnification:206
Mirror/Lens diam. (mm):103
Net weight OTA (incl. accessories) (kg):5.5
Optical design:Apochomatic Refractor
Product Family [Telescopes]:Refractor telescope
Reticle:No
Target Group [Telescopes]:Advanced Amateurs , Specialists and Research , Visual enthusiasts
Total height (mm):115
Total length (mm):810
Total width (mm):115
Transportability:good
Tripod height adjustment:No
Type of coating:Fully coated , Fully multi-coated
Type of tripod thread:60 mm